’Caleb Ewan chce zdobyć tytuł mistrza Australii’

Powrót Caleba Ewana do Jayco-AlUla może otworzyć nowe możliwości w jego karierze, zwłaszcza że ma szansę rywalizować w prestiżowym wyścigu szosowym Mistrzostw Australii. Czy australijski sprinter zdoła spełnić swoje marzenie o zwycięstwie? Zobacz, jakie wyzwania czekają na niego na trasie długości 185,6 km.

Powrót Caleba Ewana do Jayco-AlUla może pomóc mu w niedzielnym osiągnięciu od dawna wytyczonego celu, biorąc pod uwagę, że oznacza to, że będzie ścigał się w elitarnym wyścigu szosowym mężczyzn na Mistrzostwach Australii w Drogowych Mistrzostwach Australii na Uniwersytecie Federacji, osadzony w najpotężniejszym zespole w peletonie.

„Wyścig szosowy to zdecydowanie ten, który mam na oku i marzę o zwycięstwie” – powiedział Ewan Wiadomości rowerowe w Ballarat, zanim wziął udział w wyścigu kryterialnym i szosowym podczas tej imprezy. „Byłoby miło pojechać w pierwszym sezonie z powrotem do australijskiej drużyny w barwach mistrzów kraju, więc w okresie przygotowawczym bardzo się na tym skupiałem, naprawdę ciężko nad tym pracowałem”.

To nie tak, że Buninyong, małe miasteczko niedaleko Ballarat, oferuje trasę, która bawi sprinterów, ponieważ trasa o długości 185,6 km składa się z 16 okrążeń na trasie o długości 11,6 km, z przewyższeniem 205 metrów i maksymalnym nachyleniem 8,4%. Dużym wyzwaniem jest 16 podjazdów wspinaczką Mount Buninyong Road, która zwykle jest punktem zwrotnym w przerwaniu wyścigu.

„Jestem realistą, wiedząc, że wyścig musi naprawdę ułożyć się na moją korzyść, abym mógł tam wygrać, ale zdecydowanie wiem, że jest to wyścig, który jestem w stanie wygrać” – powiedział Ewan.

Ewan, który w piątek będzie ścigał się według kryterium, był już blisko wygrania elitarnego wyścigu szosowego w Buninyong. W 2015 roku zajął drugie miejsce, za Heinrichem Hausslerem, w czasie, gdy ścigał się także w australijskiej kadrze. Był wówczas świeżo po wyjściu z kategorii U23, zdobywając tytuł w wyścigu szosowym do lat 23 w 2014 roku.

29-letni kolarz przez resztę swojego czasu brał udział w wyścigu szosowym w australijskiej kadrze – czwarte miejsce było jego kolejnym najlepszym wynikiem – ale kiedy przeniósł się do Lotto Soudal, wyścig zniknął z programu, przynajmniej do 2023 roku.

Kiedy wrócił w zeszłym roku, miał towarzystwo, w skład którego wchodzili ówczesni koledzy z drużyny Jarrad Drizners i Harry Sweeny, i trzymał się mocno aż do końcowych etapów wyścigu, kiedy seria agresywnych ruchów rozwaliła wyścig na kawałki i pozostawiła Ewana, aby ukończyć wyścig na 18. miejscu .

Jednak w tym roku w niedzielę Ewan będzie miał siłę liczebną i mnóstwo doświadczenia w Jayco-AlUla. Nowym rekrutem australijskiej drużyny jest także zwycięzca z lat 2022 i 2023 Luke Plapp. Następnie są Chris Harper i Michael Hepburn, którzy dołączyli do Plappa i bez problemu stanęli na podium w jeździe na czas, a także Lucas Hamilton, Kelland O’Brien, Rudy Porter i Blake Quick.

„Myślę, że sposób, w jaki będziemy mogli się ścigać, bardzo mi pomoże, ponieważ myślę, że będziemy mieli zawodników do ucieczek i kryjących ruchów, podczas których nie muszę tego robić” – powiedział Ewan. „Naprawdę mogę po prostu usiąść z tyłu i spróbować zaoszczędzić jak najwięcej energii i naprawdę poczekać na kilka ostatnich okrążeń.

„W zeszłym roku kilka razy prawdopodobnie musiałem się przeprowadzić z powodu ucieczek i tym podobnych. Naprawdę muszę poruszać się tak łatwo, jak to możliwe, a nie muszę gonić facetów ani nic w tym stylu. Myślę, że w tym przypadku znacznie łatwiej będzie mieć ze mną silny zespół.

Dodaj komentarz