Były mistrz świata Rui Costa powiązany z EF Education-EasyPost na rok 2024.

Portugalski weteran wyścigów Rui Costa został powiązany z EF Education-EasyPost jako swoim nowym zespołem na 2024 rok, tuż po zakończeniu jednego z najbardziej udanych sezonów od lat. Według duńskiej gazety Ekstra Bladet, były mistrz świata i zwycięzca Pucharu Japonii ma podpisać kontrakt z amerykańską drużyną WorldTour. Costa, którego kariera doświadczyła kilku słabszych lat, odniósł w 2023 roku pięć zwycięstw, pokazując, że wciąż ma wiele do zaoferowania na najwyższym poziomie.

Portugalski weteran wyścigów Rui Costa został powiązany z EF Education-EasyPost jako swoim nowym zespołem na 2024 rok, tuż po zakończeniu jednego z najbardziej udanych sezonów od lat.

Według duńskiej gazety Ekstra Bladetbyły mistrz świata i zwycięzca Pucharu Japonii w ten weekend ma podpisać kontrakt z amerykańską drużyną WorldTour.

Costa skończył 37 lat na początku października, ale nadal jest konkurencyjny. Ścigał się przez jeden sezon z Intermarché-Circus-Wanty po sześcioletnim okresie spędzonym w UAE Team Emirates, gdzie był jednym z ostatnich ocalałych z poprzedniego wcielenia drużyny jako Lampre.

Ostatnie kilka lat było dla Costy słabym okresem, ale w 2023 roku odniósł pięć zwycięstw w całym sezonie. Były to jego pierwsze zwycięstwa od 2020 roku i najwięcej dla Costy w jednym roku od 2013 roku, kiedy zdeklasował Alejandro Valverde i Joaquima Rodrigueza, zdobywając tytuł szosowego mistrza świata w Firenze.

Costa ma na swoim koncie zwycięstwa w Pucharze Japonii i klasyfikacji generalnej Volta a la Comunitat Valenciana, jednego z wyścigów Mallorca Challenge. Prawdziwym wydarzeniem był jednak etap Vuelta a España, jego pierwsze zwycięstwo na poziomie WorldTour od czasu etapu Critérium du Dauphiné w 2015 roku, w którym wyprzedził innego świetnego specjalistę od ucieczek, Niemca Lennarda Kamnę (Bora-Hansgrohe).

Costa powiedział Kolarstwo.Info w lutym tego roku, że jego nowe życie w Intermarché nastąpiło po tym, jak poczuł się „ograniczony” podczas długiego stażu w UAE Team Emirates.

Jednak pomimo tych wyników, a także czwartego miejsca w Strade Bianche i piątego w Gran Piemonte, Costa nie podpisał ponownie kontraktu z Intermarché-Circus-Wanty, co najwyraźniej ma związek z ograniczonym budżetem na 2024 rok. Teraz jednak wydaje się, że jest on na dobrej drodze do znalezienia nowego składu na przyszły rok.