Brand i Iserbyt triumfują w Superprestige Middelkerke – Podsumowanie kolarstwa przełajowego

W ten letni weekend zawody w przełajach były na szczycie popularności, w ten sposób nieoczekiwanie wiele emocji wywołały dwa wybitne wydarzenia – Superprestige w Middelkerke oraz X2O Trofee w Lille. Czytelników zainteresować może fakt, że Lucinda Brand oraz Eli Iserbyt odnieśli zwycięstwo w tych zmaganiach, a także jakie były wyniki innych uczestników tych ostatnich rundowych wyścigów.

Tydzień po mistrzostwach świata w przełajach przełajowych wyścigi były kontynuowane w ten weekend, a w sobotę odbyło się ostatnie wydarzenie serii Superprestige w Middelkerke i przedostatnia runda X2O Trofee w Lille w niedzielę.

Podczas finałowego wydarzenia Superprestige w sobotę ulewny deszcz zamienił zwykle piaszczystą trasę Middelkerke w błotnisty festyn.

Lucinda Brand (Baloise Trek Lions) zwyciężyła znaczną przewagą, przekraczając linię mety z czasem 1:15 przed drugą Laurą Verdonschot. Trzecie miejsce na podium zajął Ceylin Alvarado (Alpecin-Deceuninck).

Brand przejął kontrolę od samego początku, a niewielki błąd Alvarado wystarczył, aby Holender uzyskał przewagę. Po pierwszym okrążeniu Brand miał 25 sekund na Alvarado i Annemarie Worst. Na drugim okrążeniu Alvarado wypuścił Worsta, a Verdonschot stale posuwał się do przodu wśród zawodników.

Na dwa okrążenia przed końcem Brand była na dobrej drodze do zwycięstwa, a Verdonschot był na drugim miejscu. Ogień jest niepowtarzalny. Na dwa okrążenia przed końcem prawie podwoiła swoją przewagę nad Verdonschotem, który jest obecnie na drugim miejscu, i Alvarado na trzecim. Najgorszy zakończył na piątym miejscu.

Alvarado po raz trzeci w swojej karierze zwyciężyła w klasyfikacji końcowej Telenet Superprestige.

Eli Iserbyt odniósł 49. zwycięstwo w przełajach przełajowych w swojej karierze, wyprzedzając swojego kolegę z drużyny Pauwels Sauzen-Bingoal, Michaela Vanthourenhouta, który był drugi. Trzecie miejsce zajął Joris Nieuwenhuis (Baloise Trek Lions).

Nieuwenhuis przyspieszył na pierwszym okrążeniu i wypracował niewielką przewagę nad ścigającymi, do których zaliczali się Iserbyt, Niels Vandeputte i Jens Adams. W połowie wyścigu mistrz Holandii miał tylko 25 sekund przewagi nad ścigającymi, podczas gdy Vanthourenhout jechał w górę z Larsem van der Haarem na kole.

Mistrz Belgii wykonał ruch na szóstym okrążeniu, doganiając i wyprzedzając kolarzy, aż do momentu, gdy dojechał do mety i upuścił Nieuwenhuisa jedno okrążenie później. Mistrz Europy Vanthourenhout wyprzedził Nieuwenhuis i zajął drugie miejsce.

Dla Iserbyta było to czwarte zwycięstwo w Superprestige, a także po raz drugi zwyciężył w klasyfikacji Telenet Superprestige.

Fem van Empel i Niels Vandeputte wygrywają X2O Trofee Lille

Fem van Empel (Visma-Lease a Bike) odniosła w sezonie 19 zwycięstw w niedzielnym wyścigu X2O Trofee Lille – Krawatencross. Mistrzyni świata samotnie zwyciężyła w swoim ostatnim wyścigu przełajowym w sezonie, wyprzedzając Lucindę Brand (Baloise Trek Lions), która zajęła drugie miejsce. Laura Verdonschot uzupełniła podium.

Van Empel wcześnie narzuciła wysokie tempo i tylko Brand była w stanie na krótko utrzymać kierownicę. Po zaledwie półtora okrążenia Van Empel wystartował solo, a Brand musiał skoncentrować się na drugim miejscu na podium.

Verdonschot po słabym starcie wywalczyła sobie trzecią pozycję, do której początkowo dołączyły Annemarie Worst i Leonie Bentveld, jednak tempo Verdonschot okazało się zbyt wysokie. Zawodnik Deceuster-Bonache stopniowo zmniejszał dystans do Branda, ale nie był w stanie się połączyć.

Dzięki siódmemu zwycięstwu w X2O Trofee Van Empel zapewniła sobie tytuł w klasyfikacji generalnej serii, mimo że opuści ósmą i ostatnią rundę w Brukseli.

W wyścigu mężczyzn Niels Vandeputte (Alpecin-Decueninck) odniósł pierwsze w swojej karierze zwycięstwo w przełajach przełajowych UCI C1, wyprzedzając Jorisa Nieuwenhuisa i Jorana Wyseure. Lider X2O Trofee Lars van der Haar (Baloise Trek Lions) zajął czwarte miejsce i zachował prowadzenie w serii.

Van der Haar dobrze zaczął i wraz z pięcioma innymi kolarzami utworzył czołową grupę, aż stopniowo w przedniej grupie zaczęły pojawiać się pęknięcia pod presją Nieuwenhuisa i Wyseure’a. Tylko Vandeputte mógł podążać za duetem, Van der Haar był zmuszony gonić.

W połowie wyścigu Nieuwenhuis uległ wypadkowi, pozostawiając Wyseure i Vandeputte na czele. Nieuwenhuis na krótko dołączył do Van der Haara w grupie pościgowej, po czym ponownie dogonił dwóch jeźdźców z przodu. Trio było razem, gdy weszli na okrążenie dzwonka. Vandeputte przypuścił mocny atak i zdołał utrzymać go do mety.

Dodaj komentarz