Bernal dołącza do Pogacara, Kussa, Cavendisha i Froome’a na Criterium Saitama

Kryterium Tour de France kontynuuje swoją trasę po Europie, a teraz przemieszcza się do Japonii. Kluczowe nazwiska wyścigu, takie jak Pogačar, Sagan i Froome, dołączają do tej wyjątkowej imprezy w Saitamie, aby zapewnić fanom niezapomniane widowisko. Pomyśl o zdjęciach na rikszach, autografach i możliwości zobaczenia swoich ulubionych zawodników ‒ to tylko część tego, co czeka na wszystkich entuzjastów tej wieloetapowej rywalizacji.

Kryteria Tour de France będą kontynuowane w ten weekend, a wiele kluczowych nazwisk francuskiej Grand Tour uda się na japońskie kryterium Saitama w niedzielę 5 listopada, prosto z Prudential Singapore Criterium z zeszłego weekendu.

Tadej Pogačar (UAE Team Emirates), Sepp Kuss (Jumbo-Visma), Giulio Ciccone (Lidl-Trek) i Pello Bilbao (Bahrain Victorious) wystąpią po raz kolejny, a także Peter Sagan, Mark Cavendish i Chris Froome, którzy są dołączając do zespołu Legends wyścigu. Froome faktycznie wziął udział także w pierwszej edycji imprezy, przekraczając jako pierwszy granicę uroczystego kryterium na koniec sezonu w 2013 r., po tym jak w lipcu zdobył pierwszy ze swoich czterech tytułów Tour de France.

Egan Bernal, którego nie było w Singapurze, również dołączy do uroczystości na obrzeżach Tokio w Japonii. Zwycięzca Tour de France 2019 stanie w kolejce wraz ze swoimi kolegami z drużyny Ineos Grenadiers, Joshuą Tarlingiem i Brandonem Riverą.

Były zawodowy jeździec, obecnie prezes CPA, Adam Hansen również dołączy, aby zająć miejsce w zespole Legends. Guillaume Martin również dołączy do Cofidisa po tym, jak w zeszłym miesiącu zajął trzecie miejsce w wyścigu szosowym Japan Cup Cycle Road Race w rankingu 1.Pro.

Kryterium będzie rozgrywane na 3,5-kilometrowej trasie po ulicach miast na przedmieściach Tokio, Saitama, przecinając także wypełnioną tłumami arenę. Przez cały wyścig są ostre zakręty, ale jest też długa prosta kończąca, po której po 17 okrążeniach wyścigu rozpoczyna się końcowy sprint. Przed kryterium odbywa się również jazda na czas, rozgrywana w dużej mierze na tej samej trasie.

Jasper Philipsen jako pierwszy przekroczył linię mety podczas wydarzenia w 2022 r., kiedy kryterium powróciło po dwóch latach nieobecności spowodowanej pandemią Covid-19. Belg, który zdobył zieloną koszulkę na Tour de France, w zeszły weekend zwyciężył także w singapurskim kryterium Prudential Criterium, przed Cavendishem i Pogačarem, choć kolarz i jego zespół Alpecin-Deceuninck nie będą w tym roku w Japonii. Zamiast tego drużyna Lidl-Trek dowodzona przez Ciccone, który ścigał się w drużynie Legends Team w Singapurze, subskrybuje Saitamę.

Wydarzenia w Singapurze i Tokio, mające bardziej charakter wystawy niż wyścigu, przenoszą część fanfar Tour de France poza Europę, aby dać tłumom możliwość zobaczenia swoich ulubionych zawodników. „Widzisz tutaj wszystkie dzieciaki z gwiazdami w oczach” – powiedział Froome.

Możliwość robienia zdjęć na rikszach, robienia sobie selfie i autografów stanowiła dużą część wydarzenia w Singapurze i tendencja ta będzie kontynuowana także w Tokio, gdzie siedem drużyn składających się z międzynarodowych zawodników ustawia się w kolejce obok siedmiu japońskich drużyn. A maillot jaune sesje autografów, Festa Cykliczna, ceremonia otwarcia i impreza zamykająca są częścią programu.