Australijski wyścig pozbawiony dróg z 10 000 $ nagrody debiutuje na Tour Down Under w 2024

Nie tylko uszczelnione drogi wokół Australii Południowej będą gościć wyścigi w styczniu tego roku podczas Tour Down Under, ale jest też towarzystwo z nowym wyścigiem szutrowym, RADL GRVL, który ma się odbyć. Współzałożycielami imprezy są zawodowa kolarka Tiffany Cromwell (Canyon-SRAM), kierowca F1 Valterri Bottas oraz GRVL Events, organizatorzy SBT GRVL w Kolorado i FNLD GRVL w Finlandii.

Nie tylko uszczelnione drogi wokół Australii Południowej będą gościć wyścigi w styczniu tego roku podczas Tour Down Under, ale jest też towarzystwo z nowym wyścigiem szutrowym, RADL GRVL, który ma się odbyć.

Współzałożycielami imprezy są zawodowa kolarka Tiffany Cromwell (Canyon-SRAM), kierowca F1 Valterri Bottas oraz GRVL Events, organizatorzy SBT GRVL w Kolorado i FNLD GRVL w Finlandii. RADL GRVL potrwa od 18 do 20 stycznia, z wyścigami zawodowców, pilotażowym wydarzeniem dla 250 kolarzy, zaplanowanym na 131,5 km i 1791 metrów przewyższenia 19 stycznia. Pula nagród wynosi 10 000 AUD i zostanie podzielona równo pomiędzy trzech najlepszych mężczyzn i kobiety.

„Spędziłem lata ścigając się zawodowo, a nieutwardzone drogi wokół mojego rodzinnego miasta Adelaide są powodem, dla którego zakochałem się w kolarstwie szutrowym” – powiedział Cromwell. „Nie mogę się doczekać przyjazdu RADL GRVL do McLaren Vale na Santos Tour Down Under w styczniu tego roku i pokazania kolarzom z całej Australii i nie tylko, co sprawia, że jazda, krajobrazy i gościnność w Australii Południowej są tak wyjątkowe”.

Południowa Australia ma do wyboru wiele malowniczych szutrowych dróg, od krętych ścieżek na wzgórzach Adelaide, po piaszczyste nadmorskie trasy i długie szlaki przecinające lasy.

Po nieformalnej jeździe próbnej 19 stycznia, konkurencyjne dywizje RADL GRVL wystartują w piątek przez region McLaren Vale na szutrowych drogach południowoaustralijskiego kraju winiarskiego, a ostateczna trasa inauguracyjnego wydarzenia nie została jeszcze potwierdzona. Sobotnia przejażdżka po wyścigu rozpocznie się w Santos Tour Down Under Village i zakończy się imprezą na wzgórzu Willunga, gdzie odbędzie się 5. etap Tour Down Under.

Nowa impreza szutrowa została umieszczona w kalendarzu, aby korespondować z wyścigami WorldTour i WorldTour kobiet. Santos Tour Down Under odbędzie się w Adelajdzie i regionalnej Australii Południowej w dniach 12-21 stycznia 2024 roku, dziewięć dni elitarnych wyścigów dla mężczyzn i kobiet.

RADL GRVL jest drugim wydarzeniem, w którym GRVL Events nawiązało współpracę z profesjonalistką Women’s WorldTour i regularną zawodniczką wyścigów szutrowych Cromwell i jej partnerem Bottasem. Oboje rywalizowali w 2022 SBT GRVL, gdzie Cromwell wygrała dywizję kobiet na 100-milowej niebieskiej trasie, a Bottas wygrał swoją kategorię wiekową na czerwonej trasie o długości 60 mil.

Razem wystartowali w FNLD GRVL w Lahti w Finlandii w tym roku, który przyniósł silną konkurencję, w tym zwyciężczynię Unbound Gravel 200 kobiet Carolin Schiff i drugie miejsce wśród mężczyzn Petra Vakoca. Cromwell wygrał wyścig kobiet, podczas gdy zawodnik Trek-Segafredo, Toms Skujins, wygrał wyścig mężczyzn.

„W czerwcu ubiegłego roku miałem okazję zaprezentować społeczności kolarstwa szutrowego jazdę po moim rodzinnym mieście Lahti w Finlandii podczas FNLD GRVL, a w tym roku cieszę się, że Tiffany może zrobić to samo na swoim podwórku w Australii Południowej” – powiedział Bottas.

„W ciągu ostatnich kilku lat cieszyłem się kilkoma niezapomnianymi szutrowymi przejażdżkami po Adelajdzie i McLaren Vale, więc kiedy nadarzyła się okazja, aby zorganizować imprezę w tym regionie, byłem w pełni zaangażowany.”

Organizatorzy RADL GRVL chcą nie tylko dodać kolejną opcję wyścigów szutrowych dla najlepszych zawodników szutrowych, ale także kolejne miejsce dla kolarzy rekreacyjnych, którzy przybywają do Australii Południowej w styczniu, aby mogli wyjść i zwiedzić region na rowerach.

Wyścigi szutrowe nabierają rozpędu w Australii. Wyrosły one z małych lokalnych imprez sprzed dziesięcioleci i obecnie obejmują dwie rundy UCI Gravel World Series, krajowe mistrzostwa szutrowe, które odbywają się od 2018 roku, a także niezliczone inne wydarzenia, w tym szutrową wersję długiego wyścigu szosowego z Melbourne do Warrnambool – zwanego Dirty Warrny. Szutrowe Mistrzostwa Świata UCI odbędą się również w Nannup w Australii Zachodniej w 2026 roku.

Jedyny w kraju wyścig najwyższej rangi od dawna koncentruje się na zapewnieniu możliwości jazdy, a także oglądania wyścigów, z dziesiątkami kolarzy rekreacyjnych wyruszających z wioski każdego ranka, a w tym roku wśród opcji jest podjazd na parking i jazda na czas Willunga Hill, a także nowa impreza szutrowa.