Anulowany CIC Mont Ventoux 2024, Tour of Turkey w kwietniu

CIC Mont Ventoux: Wyścig odkreślony z kalendarza na rok 2024! Kontrowersje wokół minięcia płomienia olimpijskiego. Czytaj, by dowiedzieć się więcej o decyzji organizatorów i reakcji uczestników wyścigu ProSeries na to zaskakujące posunięcie.

Jednodniowy wyścig CIC Mont Ventoux nie pojawi się w przyszłorocznym kalendarzu ze względu na minięcie sztafety ze zniczem olimpijskim w czerwcu.

W wyścigu na poziomie ProSeries, który powstał w 2019 roku jako Mont Ventoux Dénivelé Challenge, peleton pokonuje dwa podjazdy słynną górą Prowansji.

Zwykle odbywa się w trzeci weekend czerwca, ale organizatorzy ogłosili, że edycja 2024 została odwołana ze względu na przejście znicza olimpijskiego przez ten teren i w górę 19 czerwca.

Organizatorzy wyścigu stwierdzili, że „uwaga i zasoby” pochłonięte przez minięcie płomienia sprawiły, że zorganizowanie wyścigu nie jest możliwe.

„CIC Mont Ventoux nie odbędzie się w 2024 r. ze względu na minięcie 19 czerwca sztafety ze zniczem olimpijskim w departamencie Vaucluse, co odwróci uwagę i zasoby w tym okresie i pozwoli teraz na optymalną organizację naszej imprezy” – czytaj oświadczenie wydane przez organizatorów. „Wyścig zostanie zorganizowany w 2025 roku.”

Nicolas Garcera, dyrektor generalny CIC Mont Ventoux, stwierdził, że nie będzie to miało wpływu na sport wyścigu, dziękując jednocześnie sponsorowi CIC, UCI i Francuskiej Narodowej Lidze Kolarskiej za ich ciągłe wsparcie.

„Chciałbym podziękować naszemu partnerowi tytularnemu, firmie CIC, która podtrzymuje swoje zobowiązania wraz z nami podczas kolejnych edycji i będzie obecna podczas naszych wydarzeń dla szerokiej publiczności w 2024 r.” – powiedział.

„Jesteśmy dumni, że cieszymy się ciągłym zaufaniem (UCI) i Narodowej Ligi Kolarskiej, co pozwoli nam utrzymać w 2025 roku etykietę UCI ProSeries, drugiego poziomu w wyścigach zawodowych”.

Wyścig organizowany jest od 2019 r., a w 2023 r. awansował z rankingu 1.1 do 1.Pro, gdzie 20-letni neo-pro Lenny Martinez (Groupama-FDJ) odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach zawodowych, wyprzedzając Michaela Woodsa (Israel-Premier Tech ) na koniec hitowej pogody, skróconej edycji o długości 98,3 km. Poprzednimi zwycięzcami wyścigu są Aleksandr Własow i Miguel Angel López.

W innych wiadomościach z kalendarza na rok 2024 organizatorzy Tour of Turkey ogłosili, że tygodniowy wyścig etapowy zostanie przesunięty na kwiecień przyszłego roku, po przesunięciu na październik z powodu poważnego trzęsienia ziemi na południu kraju w lutym.

Wyścig, który czwarty rok z rzędu będzie składał się z ośmiu etapów i powróci do ProSeries, odbędzie się w dniach 21–28 kwietnia, czyli nieco później niż poprzednio.

„Po udanej edycji 2023, która została przełożona na październik, TUR utrzymał swoje miejsce w kalendarzu UCI ProSeries i podobnie jak w latach ubiegłych zajął swoje miejsce wśród najważniejszych wiosennych wyścigów w kwietniu” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez organizatorzy.

„59. Prezydencki Wyścig Rowerowy po Türkiye odbędzie się w dniach 21–28 kwietnia jako wyścig ProSeries w kalendarzu UCI na 2024 rok”.

Aleksiej Łucenko (Astana Qazaqstan) wygrał przełożony wyścig na rok 2023, pokonując Bena Zwiehoffa (Bora-Hansgrohe) o 26 sekund po poważnym starciu na stromych zboczach trzeciego etapu wspinaczki Babadag. Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) zdominował sprinty, zabierając do domu cztery zwycięstwa etapowe i koszulkę punktową.

Dodaj komentarz