Anulowano otwarcie Étoile de Bessèges z powodu protestów rolników.

Mimo zaplanowanej otwarcie Étoile de Bessèges, rekordowy wyścig kolarski w Bessèges, był odwołany ze względu na zamieszki rolników we Francji. To duże rozczarowanie dla fanów wyścigów i zawodników, którzy przygotowywali się do startu. Jednak organizatorzy zapewniają, że reszta trasy będzie miała kontynuację, pomimo trudności w regionie.

Organizatorzy Étoile de Bessèges ogłosili odwołanie etapu otwierającego, który miał odbyć się w środę.

Jak wynika z komunikatu, samorząd wniósł o nieodbywanie się sceny ze względu na „aktualny kontekst społeczny wydziału”.

Rolnicy planują między innymi zorganizowanie demonstracji w całej Francji, otoczenie Paryża i zablokowanie ruchu za pomocą barykady traktorów, aby zażądać podjęcia środków w celu rozwiązania obecnego kryzysu w rolnictwie, co oznacza trudny pierwszy miesiąc dla nowego premiera Gabriela Attala.

Rolnicy protestują przeciwko przepisom UE, które wymagają odłogowania 4% gruntów rolnych, aby umożliwić odbudowę różnorodności biologicznej i ograniczenie stosowania pestycydów. Twierdzą również, że tani import i wyższe koszty produkcji we Francji obniżyły ich zyski.

Étoile de Bessèges miał zostać otwarty ze 160-kilometrowym torem wokół Bellegarde, etapem wygranym w zeszłym roku przez Arnauda De Lie (Lotto Dstny), w ramach pięcioetapowej trasy.

Osiem zespołów WorldTour, siedem ProTeam i cztery zespoły Continental wezmą udział w wydarzeniu rankingowym UCI 2.1, które potrwa do niedzieli, 4 lutego.

EF Education-EasyPost są obrońcami tytułu, którzy w 2023 roku wygrali wyścig z Neilsonem Powlessem.

Organizatorzy spodziewają się, że dalsza część wyścigu będzie przebiegać dalej.

„Zmartwienia nie są takie same w przypadku pozostałych dni wyścigów. W departamencie Gard obszar wokół Bellegarde jest bardziej dotknięty niż inne drogi, którymi będziemy jeździć od czwartku” – powiedziała organizatorka Claudine Fangille DirectVelo.

Wyścig rozpocznie się w czwartek w Marguerittes.

„Następnie wrócimy na północ departamentu i z pewnością będzie mniej problemów z zatorami. To mniej gorąca strefa niż (środa). To samo dotyczy sobotniego etapu i etapu Bessèges” – powiedział Fangille, dodając, że wyścig zgodził się pozwolić rolnikom zabrać głos na początku i nie miał zamiaru przerywać wyścigu.

„To prefektura zdecydowała się nie podejmować żadnego ryzyka. Powiedzieliśmy im, że istnieje 99% szans, że pierwszy etap nie dojdzie do skutku, nawet jeśli nie jest to jeszcze pewne. Teraz tak jest, ale spotkamy się wszyscy w czwartek.”

Dodaj komentarz