Antwan Tolhoek zanotowany na niedozwolonych sterydach anaboliczno-androgennych

Holenderski alpinista Antwan Tolhoek został tymczasowo zawieszony przez UCI po pozytywnym wyniku testu na obecność sterydów anabolicznych androgennych. To nie pierwszy raz, kiedy sportowiec ma styczność z problemami związamymi z przepisami antydopingowymi. Co to oznacza dla jego kariery? Zapraszamy do lektury, by poznać szczegóły.

UCI ogłosiło tymczasowe zawieszenie holenderskiego alpinisty Antwana Tolhoeka po pozytywnym wyniku testu poza zawodami, który uzyskał w listopadzie ubiegłego roku pozytywny wynik testu na obecność sterydów anabolicznych androgennych.

29-letni Tolhoek, który przez ostatnie dwa lata ścigał się w Lidl-Trek, zanim w 2024 r. przeszedł na poziom kontynentalny z portugalskim zespołem Sabgal-Anicolor, uzyskał pozytywny wynik testu w próbce pobranej 27 listopada ubiegłego roku.

Zadebiutował w sezonie 4 lutego, zajmując 19. miejsce w portugalskim wyścigu na poziomie krajowym Prova de Abertura-Região de Aveiro. Jednak teraz grozi mu długie zawieszenie w wyścigach, w zależności od wyniku badania próbki B i ewentualnych późniejszych odwołań.

„UCI informuje, że holenderski kolarz Antwan Tolhoek został powiadomiony o niekorzystnym wyniku analizy dotyczącym sterydów anabolicznych androgennych w próbce pobranej podczas kontroli poza zawodami w dniu 27 listopada 2023 r.” – ogłosiło UCI.

„Kontrola antydopingowa została zainicjowana i przeprowadzona przez Międzynarodową Agencję Testów (ITA) w imieniu UCI.

„Zgodnie z Przepisami Antydopingowymi UCI kolarz został tymczasowo zawieszony. Ma prawo zażądać analizy próbki B. UCI nie będzie udzielać dalszych komentarzy w trakcie postępowania”.

Zespół Sabgal-Anicolor ogłosił, że rozwiązał kontrakt Tolhoeka.

„Dopiero dzisiaj Clube Desportivo Fullracing został poinformowany o wyniku tej niekorzystnej kontroli na sezon 2023. Klub zarejestrował zawodnika nie mając wiedzy o tej sytuacji.

„Clube Desportivo Fullracing pragnie wyjaśnić, że kontrola ta została przeprowadzona 27 listopada 2023 r., kiedy holenderski sportowiec należał do innego zespołu. W związku z tym klub podjął decyzję o natychmiastowym rozwiązaniu jego kontraktu i anulowaniu wszystkich kontraktów holenderskiego sportowca od tej chwili pełni funkcję w klubie.”

Były łyżwiarz szybki Tolhoek, który miał reprezentować swój nowy zespół na nadchodzącym wyścigu Volta ao Algarve, przeszedł na zawodowstwo w nieistniejącym już zespole Roompost w 2016 roku, po tym jak zaledwie dwa lata wcześniej zaczął jeździć na rowerze. Następnie ścigał się przez pięć lat w Jumbo-Visma.

W 2017 był zawieszony na dwa miesiące przez holenderską drużynę po tym, jak okazało się, że on – wraz z Pascalem Eenkhoornem i Juanem José Lobato – podczas obozu przygotowawczego zażywał leki nasenne poza nadzorem zespołu.

Tolhoek odniósł jedno zwycięstwo w swojej karierze wyścigowej, wygrywając na szczycie przed Eganem Bernalem na 6. etapie Tour de Suisse 2019.

Inne ważne wyniki jego palmarès to 11. miejsce w Critérium du Dauphiné 2018, 10. miejsce w Clásica San Sebastián w tym samym roku, drugie miejsce w Pucharze Japonii, również w 2018 r., czwarte miejsce w Tour of Guangxi 2019 i drugie miejsce w Vuelta 2021 Andaluzja.

Pozytywny wynik testu Tolhoeka to ostatnia z lawiny doniesień o dopingu, która pojawiła się w zeszłym tygodniu. Francuski kolarz Franck Bonnamour (Decathlon-AG2R La Mondiale) został w poniedziałek zawieszony z powodu nieprawidłowości w paszporcie biologicznym, natomiast hiszpańska prokuratorzy wezwali do odłożenia dochodzenia antydopingowego w ramach operacji Ilex, w wyniku którego Miguel Angel López został zawieszony w wyścigach.

W innym miejscu we wtorek rozeszła się wiadomość, że Fredy Alexander Gonzales Torres, który pracował jako lekarz Nairo Quintana i Arkéa-Samsic podczas Tour de France 2020, stanie przed sądem za „posiadanie substancji lub metody zabronionej w sporcie używać bez uzasadnienia medycznego” we wrześniu.

Dodaj komentarz