Adam Yates wycofuje się z UAE Tour z wstrząsem mózgu.

Adam Yates, wielokrotny zwycięzca ZEA Tour, został wycofany z wyścigu po wypadku, który doprowadził do diagnozy wstrząśnienia mózgu. Co wydarzyło się na trzecim etapie UAE Tour? Czy jest szansa na powrót tego utalentowanego kolarza do rywalizacji? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Adam Yates (UAE Team Emirates) wypadł w środę z wyścigu UAE Tour podczas 3. etapu, a jego zespół potwierdził, że jesienią doznał wstrząśnienia mózgu.

„Niestety u Adama Yatesa zdiagnozowano wstrząśnienie mózgu po dzisiejszym wypadku podczas ZEA Tour” – ogłosił zespół w mediach społecznościowych.

„Jego stan jest stabilny, a inne powierzchowne urazy są w porządku. Ze względu na zdrowie Adama i zgodnie z protokołami dotyczącymi wstrząśnienia mózgu został wycofany z wyścigów. Będzie potrzebował rehabilitacji, a zespół medyczny będzie kontynuował monitorowanie neurologiczne i rehabilitację”.

31-letni Yates wygrał ZEA Tour w 2020 r. i zajął drugie miejsce za Tadejem Pogačarem w 2021 i 2022 r. Jako zwycięzca Tour of Oman na początku tego miesiąca Yates był jednym z głównych faworytów do wygrania domowego tournee swojej drużyny.

Zamiast tego na Jebel Jais jego kolega z drużyny Jay Vine objął prowadzenie w wyścigu, zajmując drugie miejsce na etapie za Benem O’Connorem (Decathlon-AG2R La Mondiale).

„Nie pamięta uderzenia o ziemię, więc nasze myśli są z nim” – powiedział Jay Vine po finiszu. „To nie jest sposób, w jaki chcesz, aby jeden z twoich kolegów z drużyny opuszczał wyścig rowerowy”.

Yates rozbił się na dotarciu do ostatniego podjazdu, ale wsiadł z powrotem na rower i jechał dalej aż do połowy podjazdu, kiedy zatrzymał się i wsiadł do samochodu zespołu.

UCI posiada protokół oceny kolarzy po wypadku, ale nie wydaje się, aby Yates został natychmiast przebadany pod kątem wstrząśnienia mózgu. Dopiero gdy poskarżył się swojemu zespołowi na ból głowy, stało się jasne, że coś jest nie tak.

Według GCNzespół pozwolił Yatesowi podjąć decyzję o kontynuowaniu lub zatrzymaniu się.

„To naprawdę ważne, aby w takiej sytuacji wysłuchał siebie (i) po prostu uważał, wiesz, to tylko wyścig rowerowy” – powiedział GCN Mikel Bjerg, zawodnik UAE Team Emirates.

Dodaj komentarz